Knihy sú pre človeka veľmi dôležité. Slúžia nie len na emocionálny a osobný rast, ale aj ako zdroj poznania, rozvoj myslenia, zlepšenie jazykových schopností, prepojenie s tradíciami a kultúrou a mentálna stimulácia a prevencia pred starnutím. Z toho dôvodu je čítanie dôležité hlavne pre starších ľudí.

Knihy sú pre staršiu generáciu dôležité, pretože pomáhajú udržiavať mentálnu vitalitu. Pre starších ľudí je to výborný spôsob, ako sa udržať mentálne aktívny, čo môže pomôcť predchádzať rôznym problémov, ako je napríklad demencia. Ďalším príkladom je spojenie s minulosťou a pamäťou. Pre staršiu generáciu môžu knihy slúžiť ako nástroj na uchovávanie spomienok, rodinných príbehov alebo historických udalostí. Mnohé staršie knihy majú pre nich hodnotu nielen ako literárne diela, ale aj ako zdroj nostalgie a spojenia s minulosťou. Slúžia tak isto na únik do iných svetov. Knihy ponúkajú spôsob, ako uniknúť zo všedného života, zvlášť pre tých, ktorí môžu mať viac voľného času, či už v dôchodku, alebo z iných dôvodov. Pre mnohých starších ľudí sú knihy aj predmetom spoločenských rozhovorov alebo aktívnej účasti v knižných kluboch, kde sa môžu stretávať s rovesníkmi, diskutovať o literatúre a budovať nové priateľstvá. Na záver je dôležité spomenúť, že knihy dokážu staršiu generáciou prepojiť so súčasnosťou. Aj staršia generácia si cez knihy môže lepšie rozumieť súčasným trendom, kultúrnym zmenám alebo technologickým pokrokom. Čítanie nových kníh alebo noviniek z rôznych oblastí môže pomôcť udržať krok s moderným svetom.

               Kniha tak isto môže poskytnúť staršej generácií útek do iného sveta. V dobe, keď neexistovali televízie, internet či iné formy digitálnej zábavy, boli knihy často jediným spôsobom, ako si ľudia mohli oddýchnuť a preniesť sa do iného sveta. Romány, poviedky, poézia či historické knihy ponúkali možnosť úniku a rozjímania. Vyvolávajú u nich tak isto aj pocit nostalgie a spomienok. Knihy pre staršiu generáciu často evokujú spomienky na mladšie roky, na obdobie, keď sa čítalo v úplne inom kontexte – pred nástupom digitálnej doby. Mohli byť súčasťou rodinného života, knižnice doma či školských knižníc.

V súhrne, pre staršiu generáciu knihy nie sú len prostriedkom na získavanie informácií, ale aj mostom k minulosti, nástrojom na uchovanie kultúrnych hodnôt a spomienok, a niekedy aj formou osobného úniku alebo pokladu na duševnú pohodu. Knihy teda nielen obohacujú intelektuálne a emocionálne, ale môžu mať aj významný dopad na zdravie, spomienky a sociálne väzby starších ľudí.